کتاب قوی سیاه

اثر نسیم نیکلاس طالب از انتشارات آریانا قلم - مترجم: محمدابراهیم محجوب-ادبیات آمریکا

پيش از كشف استراليا، مردم دنياى كهن بی چون وچرا باور داشتند هر قويى سفيد است چون تجربيات ايشان پيوسته اين باور را تأييد می كرد. ديدن نخستين قوى سياه براى چند پرنده‌شناس بايد شگفتى جالبى بوده باشد؛ اما اهميت داستان در اين نيست. اهميت داستان در اين است كه شكنندگى دانش ما را نمايان مى‌كند و نشان می‌دهد آموختن ما از تجربيات و مشاهدات با چه محدوديت‌هاى شديدى روبه‌روست. تنها يك مشاهده كافى است تا گزارهاى كلى كه دستاورد هزاران سال تماشاى ميليون‌ها قوى سفيد است بی‌اعتبار شود- تنها با ديدن يك قوى سياه. قوى سياه ما سه ويژگى دارد: نامنتظر است، پيامدى سنگين دارد، پس از وقوع پيش‌بينى پذير مى نمايد ( اما پيش از وقوع پيش بينى شدنى نيست.)


خرید کتاب قوی سیاه
جستجوی کتاب قوی سیاه در گودریدز

معرفی کتاب قوی سیاه از نگاه کاربران
با خوندن این کتاب واقعا از شخصیت نسیم طالب لذت بردم. قلمش هم خیلی قشنگ بود و میشد این رو از پشت ترجمه‌ی نه چندان خوب کتاب، فهمید.
اگر بخوام در مورد موضوع مورد بحث کتاب بگم، اینو بهش اشاره میکنم که ماها سرشار از خطاهای شناختی هستیم و همین باعث شده که به دنبال برخی علوم و نتایجش (از جمله توزیع نرمال) بریم که عملا مضر بودن و غیرواقعی. به قول نسیم طالب، یک شیادی بزرگ!

پشت کتاب یه جمله از دنیل کانمن، اون ابرروانشناس بزرگ و برنده نوبل اقتصاد نوشته:
@قوی سیاه، دیدگاه مرا در مورد دنیا عوض کرد@

مشاهده لینک اصلی
نوشتن از این کتاب سخته؛ باید چند بار خونده شه؛ با توجه به اینکه سر رشته ای از امور مالی ندارم مهمترین مساله برای من نگاه طالب به تفکر و فلسفه بود ؛ نقد نظریه پردازی و اهمیت تجربه و گرفتن دیتای واقعی. اینکه مرزبندی بین علوم زاییده ذهن ماست و خیلی چیزها که باید روشون فکر کنم

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب قوی سیاه


 کتاب نگران نباش داستایوفسکی
 کتاب مرد معلق
 کتاب گربه روی شیروانی داغ
 کتاب سکوت بره ها
 کتاب اطلسی های لگد مال شده و پیروزی تخم مرغ
 کتاب پل سن لوئیس ری