معرفی کتاب راهنمای تفکر نقادانه

اثر استوارت ام کیلی از انتشارات مینوی خرد - مترجم: کورش کامیاب-ادبیات آمریکا

متن معرفی: از پیش‌گفتار این ویرایش: هنگام مواجه شدن با استدلال‌های مختلف، سخت‌گیر بودن وظیفه‌ای است که پایبندی به آن برای موفقیت ما در زندگی ضرورت دارد. اگر مشکلاتی نیز پیش بیاید، واقع‌بینی حکم می‌کند که توجه به آن‌ها را پشت گوش نیندازیم. لازم است هرقدر که می‌توانیم نقادانه بیاندیشیم تا بتوانیم بهترین راه‌حل‌ها را تشخیص داده و انتخاب کنیم. این کتاب، می‌تواند ابزار مؤثری برای آموختن چنین توانایی‌هایی باشد. در آن سعی شده است موضوعات، با صراحت بیان، در حجمی اندک و با انسجامی محتوایی ارائه شوند. و بر اهمیت مهارت‌های اجتماعی‌ای که زمینه‌ساز تفکر نقادانه هستند تأکید شده است. از هر فرصتی استفاده شده تا توجه خواننده به آن ارزش‌هایی جلب شود که پیوند دهنده‌ی کسانی است که می‌خواهند نقادانه بیندیشند.
رغبت به تفکر نقادانه، برآمده از ارزش‌هایی مانند: استقلال رأی، معقول بودن، کنجکاوی، و پایبندی به باورها است. این کتاب نیز می‌خواهد مهارت‌هایی را در خواننده پرورش دهد که هرکس نقادانه مطالعه می‌کند باید آن‌ها را به‌عنوان مبنایی برای تصمیم‌های عاقلانه‌ی خود به‌کار گیرد.
-ام. نیل براون، استیوارت ام. کیلی-

شناسنامه و مشخصات ظاهری
سرشناسه: براون، ام. نیل، 1944م
عنوان: راهنمای تفکر نقادانه: پرسیدن سوال‌های به‌جا
پدیدآوران: ام. نیل براون، استوارت ام. کیلی M. Neil Browne, Stuart M. Keeley
مشخصات نشر: تهران: مینوی خرد، 1391ش
مشخصات ظاهری: 338 صفحه، 21.7در15 سانتی‌متر
شابک: 9786006220161
ترجمه از: Asking the Right Questions: A Guide to Critical Thinking, 1981
موضوع: تفکر انتقادی
شماره‌ی کتاب‌شناسی ملی: 2850038
مترجم: کورش کامیاب
ویراستار: هومن پناهنده
نوبت چاپ: اول
سال انتشار: 1392ش
شمارگان: 1100 نسخه
قیمت: 19000 تومان

فهرست
الف: یادداشت مترجم
ث: پیش‌گفتار
فصل اول: فایده‌ی پرسیدن سوال‌های به‌جا 1
فصل دوم: مسئله چیست و مدعا (=نتیجه) کدام است؟ 21
فصل سوم: دلایل استدلال کدامند؟ 37
فصل چهارم: کدام واژه‌ها یا عبارت‌ها مبهم هستند؟ 55
فصل پنجم: تضادهای ارزشی و فرض‌های ارزشی کدامند؟ 77
فصل ششم: فرض‌های توصیفی کدامند؟ 103
فصل هفتم: آیا مغالطه‌ای در کار نیست؟ 121
فصل هشتم: شواهد عرضه شده چقدر محکم هستند: شهود، تجربه‌ی شخصی، گواهی اشخاص و استناد به‌نظر مراجع؟ 151
فصل نهم: شواهد عرضه شده چقدر محکم هستند: مشاهده‌ی عینی، تحقیقات علمی، نمونه‌های موردی، و تمثیل‌ها؟ 173
فصل دهم: آیا علت‌های بدیلی در کار نیستند؟ 203
فصل یازدهم: آیا آمار عرضه شده فریب‌دهنده نیست؟ 227
فصل دوازدهم: چه اطلاعات مهمی بیان نشده است؟ 243
فصل سیزدهم: چه مدعاهای (=نتایج) معقول دیگری می‌توان مطرح کرد؟ 263
فصل چهاردهم: تمرین و مرور مطالب 281
سخن پایانی 298
نمایه 302
تبلیغات نشر مینوی خرد 306


خرید کتاب راهنمای تفکر نقادانه
جستجوی کتاب راهنمای تفکر نقادانه در گودریدز

معرفی کتاب راهنمای تفکر نقادانه از نگاه کاربران
کتاب حقیقتا ارزنده و آموزنده بود.به نظرم خوندنش برای هر انسانی واجبه حتی !
حداقلش تو اولین سوال ها یاد میگیری که اول هر بحثی از طرفت محترمانه بپرسی که :عزیزم الان دقیقا میخوای به چی برسی؟اصا سوال چیه؟
بعدش میتونی ببینی که خیلی وقتا تو بحثا ، چه خودت چه دیگران ، هیچ منطق و دلیل و استدلالی ندارین....صرفا یه سری حرف که انتظار پذیرفته شدنش رو دارین
البته هرچند که خود کتاب هم گفته این کتاب برای این نیست که به بقیه گیر بدی درست استدلال کنن و برای اینه که اولا خودت استدلال درست و با منطق و دلیلی داشته باشی و دوم اینکه بتونی بهتر و درست تر و با قاعده تر استدلال بقیه رو از صافی رد کنی و بعد بتونی این سوال رو به خودت جواب بدی که @حالا باید استدلالش رو بپذیرم؟نتیجه ای که گرفته درسته؟ @ ولی نیازمند اینه که بقیه رو با سوال های بلند اذیت نکنی! یعنی تمرین کنی که این کارو نکنی تا بقیه همیشه از بحث کردن با تو ناراضی باشن....
کتاب خیلی کاربردیه.مثال ها خیلی خوبه.ترجمه ی کتاب هم خیلی خوب و شیواست.فک میکنم بهترین نوع نگارشیه که میتونستن برای همچین کتابی در نظر بگیرن
توضیح ، مثال ، تمرین.... و قسمتی برای اینکه یادآوری کنه تو فصل های مختلف که در گفتار و نوشتار خودمون هم دچار این اشتباهات و مغالطات نشیم....
باز هم خوندنش رو توصیه میکنم و خوشحالم که خوندمش

مشاهده لینک اصلی

کتابی که به پیشنهاد ابراهیم اسکافی عزیز مطالعه کردم. به خواننده کمک میکنه تا بر مباحث و موقیت هایی که نیاز به تصمیم گیری و انتخاب داره، انتخابی آگاهانه بر مبنای پرسش‌هایی منطقی داشته باشه. در فصل‌های مختلف کتاب سوال‌های انتقادی ای یک به یک مطرح میشند و شما شیوه بکار گیری این پرسش ها را در خواندن و شنیدن و همچنین در گفتن و نوشتن، می‌آموزید. توصیه میکنم در هر سمتی هستین یا در هر جایگاهی در اجتماع این کتاب رو مطالعه کنید. بخاطر اینکه انسان فارغ از جایگاه و موقعیت اجتماعیش و پیش از هر چیز به هویت فکری و شخصیت نیاز داره و اینها چیز‌هایی نیستند که دیگران برای ما به ارمغان بیارن بلکه حاصل تلاش و اندیشه ورزی و تفکر نقادانه هستن.
کتاب با این توصیه‌ها تمام می‌شه:
«بر اساس تفکر نقادانههویتی برای خود بسازیدکه به آن افتخار کنید. تفکر نقادانه را به خاطر خودتان و جامعه‌ای که در آن هستید به کار بگیرید.»ء

مشاهده لینک اصلی
این کتاب برای خواندن کلاس 101 ذهنی انتقادی من در دانشکده علوم بهداشتی آمریکا مورد نیاز است. من از کتاب بسیار لذت بردم، و در حالی که کمی به خواندن، هضم شدن، و کمی مطمئن بودم که متوجه شدم این کتاب توضیح داده شده است، من آن را خیلی جالب و آگاهانه میدانم. نمونه ها بسیار مفید بودند. چندین اشتباه تفکر سریع را توضیح داد و توضیح داد که تفکر آهسته یک گزینه بهتر برای تجزیه و تحلیل بهتر استدلال ها و نظرات دیگران است. من قادر به استفاده از دانش های موجود در این کتاب در شرایط روزمره است و من این کتاب را به شدت توصیه می کنم برای کسانی که می خواهند تفکر انتقادی بهتر را بیاموزند. من هرگز این کتاب را نخواهم خواند مگر آنکه خواندن آن لازم باشد و من خیلی خوشحالم که این بود!

مشاهده لینک اصلی
من اعتقاد دارم که مدت زیادی طول کشید تا این کتاب را تمام کنم. در نتیجه، من در سه فصل گذشته احساس خستگی کردم، همانطور که احساس کردم که تکرار در کتاب وجود دارد. به طور کلی، این یک کتاب خوب نوشته شده بود که شما را به فکر انتقادی تربیت می کند. یکی از نقاط قوت این کتاب این است که آن را تنها بر اشتباهات منطقی تمرکز نمیکند بلکه همچنین بسیاری از اصول حیاتی مانند تضاد ارزش و تفاوت میان استدلالهای توصیفی و توصیفی را تعریف کرده است. به هر حال، در مورد آمار و تحقیقات علمی، توضیح بیشتری لازم است. بازخورد شخصی: من دوست نداشتم شخص سوم را در معنای زنانه نشان بدهم.

مشاهده لینک اصلی
کتاب بینظیری بود. ساختار کاملا درخشان است، با محتوا آسان است که هر دو را درک کنند و حفظ کنند. این ساده است، تا به حال، و در عین حال کتابخانۀ متفکر کلاسیک @ را در سراسر کتاب تشویق می کند. حتی اگر آن را بدون از دست دادن ارزش بسیار کوتاه تر بود، در نظر من فروتنانه است - هنوز هم احتمالا یکی از بزرگترین کتاب ها در موضوع تفکر انتقادی است.

مشاهده لینک اصلی
این یکی از مفیدترین کتابهایی است که تا به حال خوانده ام. این خیلی چیزیه که من در مورد بسیاری از چیزها فکر می کنم، باعث شده که من، به طوری زیبایی، و شاید خیلی دلمشغولی در پرونده من، یک شک و تردید علمی باشد. در هر صورت، آن را به چند اصول ساده آموزش می دهد که باید هنگام ارزیابی و ارزیابی اطلاعات برای جلوگیری از اعتقاد به چیزهایی که نادرست هستند، پیروی کنند. من فکر می کنم این یکی از کتاب هایی است که باید همه آن ها را بخوانند.

مشاهده لینک اصلی
این چیزی است که در مورد کتابفروشی / راهنمای کتاب مقدماتی کالج برای تفکر انتقادی است. برخی از اطلاعات خوب، اما بسیار ساده و نه یک ارائه مؤثر. این کتاب با ارائه یک ساختار روشن و قدرتمند و یا رویکرد سیستماتیک مبارزه می کند و به جای آن پیشنهادات و راهنمایی هایی را در مورد چیزهایی که در ذهن دارد، ارائه می دهد.

مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب راهنمای تفکر نقادانه


#ادبیات آمریکا - #ادبیات معاصر - #دهه 1980 میلادی - #فلسفی - #روانشناسی - #پرفروش ترین کتاب ها - #تجارت - #خودپروری -
#انتشارات مینوی خرد - #استوارت ام کیلی - #کورش کامیاب
کتاب های مرتبط با - کتاب راهنمای تفکر نقادانه


 کتاب تقریبا
 کتاب من جوکم: یک داستان نوجوانانه
 کتاب میک هارته این جا بود
 کتاب مروارید
 کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین
 کتاب اسرار کار