کتاب بازجویی از صدام

اثر جان نیکسون از انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه - مترجم: هوشنگ جیرانی-ادبیات آمریکا
خرید کتاب بازجویی از صدام
جستجوی کتاب بازجویی از صدام در گودریدز

معرفی کتاب بازجویی از صدام از نگاه کاربران
با وجود این که چاپ دوم و خوندم،پر از غلط تایپی بود.
اطلاعات خیلی زیادی از بازجویی ها نمیده و مقدار زیادی هم که توسط cia سانسور شده

مشاهده لینک اصلی
کتاب بازجویی از صدام
کتاب نگاشته جان نیکسون از افسران اطلاعاتی سابق سیا است.چنین کتابی ارزش اطلاعاتی زیادی دارد البته با سه ملاحظه.اول اینکه نویسنده خودهمه واقعیت را نگفته یا بنا به ملاحظاتی ممکن است قلب واقعیت کرده باشد.دوم بخشی از مطالب را سازمان بالاسری او اجازه نشر نداده و سوم اینکه معلوم نیست چنین کتابی که حاوی کلی مطالب راجع به روابط ایران و عراق و همچنین رهبران ایران است کامل و امانت دارانه امکان ترجمه و نشر در ایران یافته باشد
با همه اینها کتاب ارزشمند است که شاید نکات مربوط به بازجویی از صدام فقط بخشی از آن باشد.به نظر من ارزشمند ترین بخش کتاب پیدا کردن فهم بهتری از ساز و کار اطلاعات رسانی به رییس جمهور و کادر رهبری آمریکا است.
جالب است بدانید که گاها بنا بر اینکه مدیر سیا چه کسی است و رییس جمهور خواستار چه نوع اطلاعاتی است نوع داده ها و تحلیلها عوض میشود. به عبارتی گاهی تصمیمی یا راهبردی اخذ شده و تحلیلها فقط باید آن را تایید کنند ! حمله به عراق یکی از آنها است که نویسنده هم منتقد این رویه است.جالب است که مهم ترین دلیل بازجویی از صدام یافتن ردی از سلاحهای کشتار جمعی است که دلیل اصلی حمله به عراق بود. سلاحهایی که هیچوقت پیدا نشد !!
خطر این ماجرا چه میتواند باشد ؟ اینکه مثلا اگر کادر کنونی امنیت ملی آمریکا و مشاورین رییس جمهور به این جمع بندی رسیده باشند که بسوی برخورد با ایران پیش بروند آنوقت ممکن است تشکیلات سیا اگر به بقای خود فکر کنند و نه منافع ملی آمریکا تحلیلها و اطلاعاتی را به بالا بفرستند که موید نقش تخریبی ایران در منطقه باشد یا لااقل آن را شدیدتر از واقعیتهای موجود نشان دهد.
کتاب نشان میدهد که چقدر جریانهای مذهبی در منطقه و رهبران آنها تحت پایش اند و از هر منفذی برای اختلاف افکنی بین آنها و یا جذبشان به طرف اهداف مورد نظر آمریکا استفاده می شود.از مثالهای بارز آن میتوان از چرخش مقتدی صدر به سوی عربستان نام برد کسی که در دوره های قبل کاندیدای ترور بود !
کلی نکات ریز و درشت دیگر هم کتاب بود که شاید از حوصله این معرفی کوتاه بیرون باشد.
توصیه میکنم کتاب را بخوانید
پ.ن. : دیکتاتورها موجودات عجیبی اند کاش هنگام فرو افتادن هیمنه شان زودتر متوجه وقایع دور و برشان بشوند

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب بازجویی از صدام


 کتاب افشاگر
 کتاب یک بخشش
 کتاب اثر سایه
 کتاب ماجراهای نانسی درو 8 (شبح سرگردان)
 کتاب علم بازاریابی شبکه ای
 کتاب شش قطعه آسان